Program edukacyjny „Być jak Ignacy”

W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła po raz pierwszy dołączyła do VII edycji programu edukacyjnego „Być jak Ignacy”, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Celem programu jest popularyzacja wiedzy wśród uczniów na temat polskiej myśli naukowej, rozpowszechnianie wiedzy na temat sylwetki Ignacego Łukasiewicza oraz przemysłu naftowego i gazowego, popularyzacja wiedzy na temat innych polskich naukowców oraz ich wynalazków, odkryć i dokonań, a także promowanie działań edukacyjnych opartych na aktywnym doświadczaniu, obserwowaniu, tworzeniu sytuacji bliskich naukowym dziedzinom wiedzy. Program polega na prowadzeniu zajęć w kole naukowym na podstawie otrzymanych scenariuszy. Szkolnym koordynatorem programu jest nauczyciel fizyki i matematyki Ewelina Muszalska.

W październiku uczniowie poznali Ignacego Łukasiewicza oraz postać Marii Skłodowskiej – Curie, zapoznali się z pierwiastkami i miejscami jego występowania. Budowali atomy pierwiastków. Wzięli udział w zabawie ruchowej „Impuls Nobla”, podczas której poznali podstawowe informacje o Nagrodzie Nobla. Uczniowie przeprowadzili eksperyment „Wulkan energii”, a także doświadczalnie poznali kwasy, zasady i sole.

W listopadzie podczas zabaw badawczych uczniowie poznali dokonania polskiego wynalazcy Stefana Drzewieckiego oraz poszerzyli zasób słownictwa o terminy związane z wynalazkami. Podczas zajęć składali modele papierowych łodzi, a także zrobili okręt podwodny, wykorzystując plastikową butelkę.

Grudzień to miesiąc poświęcony Astronomii. Uczniowie poznali postać Mikołaja Kopernika oraz zdobyli elementarną wiedzę z zakresu astronomii. W celu zainspirowania uczestników programu do zdobywania wiedzy z dziedziny astronomii zorganizowano wyjazd do Planetarium w Potarzycy. Uczniowie poznali historię powstania planetarium, utrwalili wiedzę o Wszechświecie oraz poznali konstelacje gwiazd znajdujących się na naszym niebie. Kulminacyjnym punktem pobytu w planetarium był udział w pokazie. Uczniowie oglądali niebo w różnych porach roku, gwiazdy, gwiazdozbiory i galaktyki. Po wizycie w planetarium uczniowie tworzyli własne gwiazdozbiory, które mogli wyświetlać za pomocą latarki. Następnie poznali ciekawostki na temat planet i wykonali grupowy plakat z ciałami niebieskimi.

Każdy poznany temat kończy Quiz wiedzy, który wzbudza w uczniach wiele emocji. W Nowym Roku czekają na uczestników nowe doświadczenia z zakresu kryptologii i matematyki, sił natury, komunikacji i języków na świecie, optyki oraz podstaw ekonomii.