21 grudnia dzieci po raz kolejny skorzystały z bezpłatnego wyjazdu w ramach realizacji projektu Wrocław-bliżej kultury. Setka dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas 1-4 pojechało do Teatru Lalek. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali spektakl, pt. „Burza”, który zachwycał scenografią, kostiumami oraz efektami specjalnymi. Kolejnym punktem był udział w lekcji teatralnej „Szkoła w mieście”. Uczniowie dowiedzieli się, jak zbudowana jest scena, co się kryje za kulisami, a także, w jaki sposób powstaje spektakl i kto jest za to odpowiedzialny. Po miło spędzonym czasie w Teatrze Lalek dzieci udały się na posiłek do KFC, aby nabrać siły na dalsze atrakcje.

PARTNER FUNDACJA PZU


W ramach realizacji kolejnego zadania projektu „Wrocław- bliżej kultury”, współfinansowanego przez fundację PZU uczniowie klas III-VII Szkoły Podstawowe we Wziąchowie Wielkim wraz z opiekunami- wychowawcami i rodzicami dzieci wyjechało na wycieczkę do stolicy Dolnego Śląska. Uczniowie obejrzeli Panoramę Racławicką, podziwiali świąteczne ozdoby, którymi udekorowano miasto oraz spędzili wyjątkowy czas wśród kramów Jarmarku Bożonarodzeniowego na wrocławskim rynku.

Każdy Polak powinien obejrzeć Panoramę Racławicką, namalowaną w latach 1893-1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Na ogromnej połaci płótna malarze przedstawili bitwę pod Racławicami, jeden z jakże ważnych epizodów insurekcji kościuszkowskiej, gdy Polacy odnieśli zwycięstwo nad wojskami rosyjskimi. Szczególnie uczniów zachwyciło umiejętne wkomponowanie obrazu w topografię terenu walki. Aby lepiej zrozumieć wymowę dzieła i historyczny kontekst wydarzeń, historyk sztuki przedstawiła zwiedzającym makietę bitwy, umundurowanie i uzbrojenie walczących stron, w zabawny sposób zwróciła uwagę uczniów na szczegóły obrazu. Była to ważna lekcja historii i patriotyzmu.

Poza artystycznymi doznaniami uczniowie pospacerowali na wrocławskim rynku, między kramami dorocznego jarmarku prezentującego wyjątkowe wyroby związane z charakterem Świąt Bożego Narodzenia, tym samym oddających niepowtarzalny klimat, smaki i zapachy tych świąt. Po tych budujących duszę atrakcjach pozostało tylko nakarmić i ciało, toteż uczestnicy wycieczki zjedli posiłek w galerii handlowej, w której mogli dokonać drobnych zakupów. Była to bardzo wartościowa wycieczka, pełna różnorakich atrakcji i doznań, pozostawiając w pamięci i emocjach przeświadczenie, że sztuka wcale nie musi być nudna.

PARTNER FUNDACJA PZU


10 listopada, w ramach kolejnego działania wynikającego z realizacji projektu Wrocław-bliżej kultury dofinansowanego przez Fundację PZU uczniowie mieli możliwość uczestniczyć we warsztatach przeprowadzonych przez artystów z Narodowego Forum Muzyki z Wrocławia.
Spotkanie odbyło się pt. „Pieśni i piosenki każdego Polaka”. Wszystkie utwory zabrzmiały a cappella w wykonaniu Zespołu Il Canto Minore, którego celem jest popularyzacja wielogłosowej muzyki wokalnej różnych epok, od średniowiecza do czasów współczesnych. Dzieci zostały zaproszone do współdziałania w muzycznej wędrówce do zaczarowanej krainy muzyki, gdzie poznały niesforne nutki i ich mamę -gamę, spotkały się na przyjęciu urodzinowym  z krokodylem Gieną, a następnie odwiedziły chorą żabę, która wybierała się do doktora. W drodze powrotnej znalazły zaczarowany kołowrotek, na którym prząśniczki przędły nici, a na koniec odwiedziły kaczkę dziwaczkę. W czasie warsztatów uczniowie bardzo chętnie wykonywali utwory lub ich fragmenty wspólnie z muzykami: „Piosenka jest dobra na wszystko”, „Prząśniczka”, „Życzenie”, „Piosenka o nutkach i gamie”, „Żaba”, „Kaczka dziwaczka”, „Góralu czy ci nie żal”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Wojenko, wojenko”.
Kolejnym zadaniem dla dzieci, które dostarczało dużo emocji, było odgadywanie odgłosów różnych zwierząt (m.in. małpa, wąż, baran, kot, czy pies).
Ciekawe aranżacje, wspólne tworzenie piosenek oraz znakomite śpiewanie dostarczyło wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.

PARTNER FUNDACJA PZU


Savoir vivre powinien znajdować miejsce w każdej dziedzinie życia. Każdy człowiek powinien dbać o to, by dobre maniery były jego etykietą. Mając na uwadze, że nawyki stylu bycia kształtują się od najmłodszych lat w ramach realizacji projektu Wrocław – bliżej kultury dofinansowanego przez Fundację PZU 13 października zostały zorganizowane zajęcia nt. zachowania się w miejscach kultury i sztuki , połączone z koncertem „Kompozycje, że palce lizać” prowadzone przez artystów z Narodowego Forum Muzyki.
Jednym z ważniejszych wyznaczników etykiety w teatrze jaki podkreśliła pani prowadząca, jest ubiór. Strój musi być strojem eleganckim.  Poza ubiorem bardzo ważny jest sposób, w jaki należy się zachowywać przed oraz w trakcie sztuki. Jeśli wybieramy się do teatru, to powinniśmy się wcześniej zapoznać z tematem sztuki. Oczywiste było dla naszych uczniów, że w trakcie przedstawienia nie można rozmawiać i przeszkadzać innym.
Uczniowie szybko mogli sprawdzić swoją wiedzę w praktyce i w kulturalny sposób uczestniczyć w koncercie i wysłuchać utworów: „Bułka z masłem” W. A. Mozarta, „Pstrąg” F. Schuberta, „Taniec chiński” P. Czajkowskiego. Podczas koncertu mali melomani zobaczyli i usłyszeli trzy instrumenty: pianino elektryczne, wiolonczelę oraz flet poprzeczny.
Mamy nadzieję, że dzięki tym zajęciom, koncercie dzieci nauczą się jak kulturalnie zachowywać w miejscach kultury i sztuki i będą stanowić wzór do naśladowania.

PARTNER FUNDACJA PZU


Miło nam poinformować, że Stowarzyszenie „Nasza Szkoła” otrzymała dotację od Fundacji PZU na realizację projektu „Wrocław-bliżej kultury” w ramach konkursu „Fundacja PZU z Kulturą”. W tegorocznej edycji konkursu dotacyjnego wniosek złożyło 240 organizacji, a nasza propozycja znalazła się w gronie 39 nagrodzonych projektów z całej Polski. 
Celem projektu jest podniesienie poziomu kulturalnego wśród uczniów Szkoły Podstawowej we Wziąchowie Wielkim poprzez udział w cyklu wyjazdów do teatru, opery, muzeum oraz uczestnictwie w zorganizowanych zajęciach kulturalnych, warsztatach w szkole. Projekt da możliwość kontynuacji i rozwijania zadań kulturalnych dla wszystkich uczniów naszej szkoły.

Zaplanowane działania:


⇒zajęcia w szkole nt. savoir-vivre w miejscach kultury i sztuki

⇒warsztaty teatralne

⇒wyjazd do Muzeum Narodowego i Panoramy Racławickiej

⇒warsztaty teatralne we Wrocławskim Teatrze Lalek

⇒wyjazd na premierę opery dziecięcej „Najdzielniejszy z rycerzy”

⇒podsumowanie projektu „Co widzieliśmy w czym uczestniczyliśmy”.

PARTNER FUNDACJA PZU