Tydzień Europejski

W dniach 15-18 maja 2023r. w naszej szkole odbył się Tydzień Europejski.
W poniedziałek wszystkie klasy, od 1 do 8, losowały jeden z krajów europejskich, który następnie prezentowały na stoisku w głównym holu szkoły. Uczniowie wykazali się kreatywnością i zaangażowaniem. Oprócz flag i ciekawostek związanych z danym krajem, pojawiły się tradycyjne potrawy, napoje czy kostiumy. Podczas lekcji języka angielskiego uczniowie w tym dniu rozwiązywali zagadki językowe pt. „Słowa dookoła Europy”.
We wtorek oprócz XV Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego dla uczniów klas IV-VIII, którego organizatorem jest nasza szkoła, odbyła się zabawa z kodami QR dotycząca ciekawostek językowych. W szkole zostały poukrywane kody QR, a zadaniem uczniów było zeskanowanie pytania i naniesienie odpowiedzi na kartę odpowiedzi.
Klimat dni europejskich uświetniła wizyta wolontariuszki z Grecji, Ranii z Fundacji Mobilni Polacy, która przebywa w Miliczu, a jej pobyt jest zorganizowany w ramach programu Europejskiego Korpusu Solidarności.

Greczynka spotkała się w środę z klasami 4-7 i opowiedziała uczniom o sobie, o Grecji, zwyczajach, które tam panują, zabytkach i miejscach, które warto odwiedzić oraz o tradycyjnej kuchni i muzyce czy tańcu.
Czwartek był dniem wyjątkowym, ponieważ tego dnia odbyło się podsumowanie całego Tygodnia Europejskiego. W tym dniu zadaniem uczniów było zaprezentowanie się w strojach związanych z jednym z krajów europejskich. Po korytarzach wędrowały więc Francuzki, kolorowe Hiszpanki, sportowcy czy bogowie Greccy. Nie zabrakło również Polek i Polaków, którzy w pięknych ludowych strojach radośnie prezentowali swoje kolorowe ubrania.
Cała społeczność szkolna spotkała się w sali gimnastycznej, aby podsumować mijający tydzień. Była to okazja do obejrzenia strojów uczniów, którzy wykazali się dużą kreatywnością w ich przygotowaniu. Po pokazie przewodnicząca szkoły Hanna Toboła, zaprosiła zgromadzonych na muzyczną przerwę, podczas której uczennice Blanka Burszowska i Dominika Pachnik zaśpiewały piosenki, wykonanie których przyniosło im zachwyt komisji podczas Konkursu Piosenki Obcojęzycznej, który odbył się w Miliczu.
 
Następnie Pani Dyrektor Małgorzata Posacka wręczyła nagrody uczniom w konkursie na projekt modelu 3D przedstawiającego budowlę wybranego miasta europejskiego. W konkursie zwyciężyli:
 
🥇I miejsce: Hanna Cierniejewska i Oliwia Sadek z kl. VI,
🥈II miejsce: Marcelina Bazak kl. IV, Katarzyna Leszczyszyn kl. V,
🥉III miejsce: Zuzanna Walkowiak kl. V, Laura Ulińska kl. I.
Wszystkie modele 3D można podziwiać w holu szkoły.
 
Kolejnym punktem wydarzenia było wręczenie nagród za przebranie za Europejkę lub Europejczyka. W tym konkursie bezkonkurencyjny okazał się 🏆Wojciech Szymanowski z kl. VI, który wjechał na salę w przebraniu Posejdona na swoim oryginalnym rydwanie. II miejsce 🥈przyznano Alicji Pachnik z kl. II, a miejsce III 🥉otrzymał Marian Matuszczak z kl. I. Komisja przyznała również wyróżnienie, które otrzymała 🏵️Weronika Frankiewicz z kl. II.
 
Tydzień Europejski na stałe wpisał się w kalendarz naszej szkoły. Było mnóstwo zabawy i śmiechu. Graliśmy, śpiewaliśmy, tańczyliśmy, doskonaliliśmy znajomość języka angielskiego i poznawaliśmy inne kultury.
 
Serdecznie dziękujemy uczniom za aktywny udział w Tygodniu Europejskim❤️💕