Spotkanie z p.Januszem Kalinowskim z KSPH

W dniu 26 października będzie gościł  w naszej szkole Pan Janusz Kalinowski-wiceprezes Klubu Sportowego Polskie Himalaje im.W.Rutkiewicz.
Z inicjatywy klubu Sejm RP przyjął uchwałę, aby rok 2022 był rokiem Wandy Rutkiewicz. Zbieżność nadania w tym roku szkole imienia wybitnej himalaistki i wyjątkowej kobiety jest pod tym względem szczególnym wydarzeniem. Dlatego też klub zamierza włączyć szkołę we Wziąchowie Wielkim do grona specjalnych partnerów i nawiązać długoletnią współpracę z korzyścią dla uczniów oraz ich rodzin.
Pan Janusz Kalinowski spotka się na 4 i 5 lekcji  z uczniami,a o godz.13.30 w świetlicy z Rodzicami. Serdecznie zapraszamy, gdyż będzie to niepowtarzalna okazja poznania działań Klubu, które wiążą się również z organizacją dofinansowanych wyjazdów dla dzieci i młodzieży. Dotyczyć one będą m.in. obozów rekreacyjno-edukacyjnych w kraju (najbliższy w lipcu 2023 na Mazowszu z bazą w Warszawie) i za granicą, np. wyspy greckie w lipcu 2023 czy w Kenii w okresie ferii zimowych w 2024 roku lub latem w Gruzji, jak również wyjazd do Włoch na uroczystości 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino (maj 2024).

 
JANUSZ KALINOWSKI (od sześciu lat wiceprezes Klubu Sportowego Polskie Himalaje im. Wandy Rutkiewicz) – legendarna postać w historii polskich biegów (uczestnik 50 maratonów w 10 krajach i 10 supermaratonów na 100 km). Współtwórca pierwszego w kraju maratonu – Maratonu Pokoju, wieloletni jego dyrektor, organizator setek imprez biegowych i triathlonowych (prekursor tej dyscypliny w Polsce).
 
Swą przygodę edukacyjną, sportową i podróżniczą rozpoczął we Wrocławiu, studiując początkowo na Akademii Wychowania Fizycznego, a potem na Uniwersytecie Wrocławskim. Przez kilka lat organizował na Dolnym Śląsku dziesiątki imprez o różnym charakterze, w tym słynny wówczas Rajd Uniwerpol w Karkonoszach dla kilku tysięcy studentów Uniwersytetu i Politechniki, rejs statkiem z Wrocławia do Kołobrzegu dla zbratania obu uczelni, a największym przedsięwzięciem jak na owe czasy była 4-miesięczna wyprawa Skorpion 1977 Jelczem z Wrocławia do Nepalu.
 
Inicjator Narodowego Biegu Stulecia w 2018 roku dla 100 tys. osób w 100 miejscowościach w Polsce oraz m.in. w Chicago, Nowym Jorku, Katmandu, Londynie i Seulu, a także – wspólnie ze stroną włoską – biegu z miasta Cassino do Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino począwszy od 2014 roku w 70. rocznicę bitwy.
 
Z zawodu nauczyciel wychowania fizycznego, pedagog, psycholog, terapeuta – dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej (w tym zawodzie przepracował 50 lat, relacjonował wszystkie letnie igrzyska olimpijskie od Montrealu w 1976 roku, dziesiątki mistrzostw świata i Europy) – podróżnik. W sumie odwiedził 81 krajów na wszystkich kontynentach spędzając w każdym średnio po 33 dni. W ciągu 50 lat zorganizował około 200 wyjazdów zagranicznych dla ponad 3000 osób.
 
Jednym z największych jego przedsięwzięć była w 2018 roku wyprawa do Indii i Nepalu (do bazy pod Mount Everestem) dla ponad 400 osób w wieku od 8 do 80 lat zamieszkałych w 100 miejscowościach, wybranych spośród blisko 1700 zgłoszonych osób. Z tego wydarzenia powstał pełnometrażowy film „Everest dla każdego”, którego jest współtwórcą. Od sześciu lat działa w Klubie Sportowym Polskie Himalaje z siedzibą w Krakowie, pełniąc obecnie funkcję wiceprezesa. Głównym konsultantem i ekspertem zarządu klubu jest Leszek Cichy – pierwszy Polak z Koroną Ziemi i pierwszy zdobywca (razem z Krzysztofem Wielickim) Mount Everestu zimą.
 
Dziś jest to jedyny taki klub w Polsce, który nie ma ani jednego pracownika na etacie, działa przez siedem dni w tygodniu od 8 do 22, „obsługuje” ponad 6 tys. osób, organizuje dziesiątki imprez, festiwali, obozów w kraju i za granicą, a także mistrzostw Polski. Z klubem współpracuje elita podróżników i himalaistów, medaliści olimpijscy, mistrzostw świata i Europy, wybitni trenerzy, fizjoterapeuci i lekarze, aktorzy, muzycy i filmowcy.
 
Za największy sukces w całym swym życiu Janusz Kalinowski uznaje uratowanie od śmierci narkotycznej Jerzego Górskiego, który resztkami sił i zdrowia dotarł do PAP, gdzie wówczas pracował red. Kalinowski. Przez rok mieszkał u niego, trenował, ćwiczył, a organizm zaczął się tak odbudowywać, że w USA został mistrzem świata w podwójnym  triathlonie – Double Ironman (prawie 8 kilometrów  pływania, 360 kilometrów jazdy rowerem i 84 kilometry biegu). Opowieści m.in. Janusza Kalinowskiego spisał Łukasz Grass, a na podstawie książki „Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą” powstał scenariusz filmu pod tym samym tytułem w reżyserii Łukasza Palkowskiego, z gwiazdorską obsadą (Jakub Gierszał, Kamila Kamińska, Anna Próchniak, Mateusz Kościukiewicz, Arkadiusz Jakubik,  Adam Woronowicz, Magdalena Cielecka, Artur  Żmijewski, Tomasz Kot, Janusz Gajos), który zachwycił recenzentów i zdobył wiele nagród na festiwalach.