Wycieczka w Karkonosze – „Poznaj Polskę”

Pierwszy dzień wycieczki w Karkonosze uczniowie naszej szkoły rozpoczęli od wizyty w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć wyposażenie dawnej apteki, asortyment sklepów kolonialnych, kufle i beczki oraz wyroby związane z rozwojem piwowarstwa, z którego słynęła Świdnica. Uczniowie zachwycali się wnętrzem XIX-wiecznego salonu mieszczańskiego oraz ekspozycją malarstwa artystów pochodzących z regionu.
 
Następnie z tarasu widokowego podziwiali przepiękną panoramę miasta. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Zespołu Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego pw. św. Trójcy, zwanego Kościołem Pokoju, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po wysłuchaniu prelekcji na temat historii powstania świątyni i fragmentu koncertu organowego uczestnicy podziwiali artyzm i kunszt XVII-wiecznych empor, bardzo bogato zdobionych medalionów zasłużonych dla miasta oraz barokową ambonę udekorowaną postaciami aniołów. Uwagę uczniów zwrócił także monumentalny prospekt organowy oraz trzyczęściowy ołtarz.

 
Piękna słoneczna pogoda zachęciła do wejścia na wieżę widokową w Janowicach Wielkich, z której rozpościerał się widok na pierwsze szczyty zdobyte przez Wandę Rutkiewicz 🧗🏻‍♀️, czyli Sokolik i Krzyżną Górę w Rudawach Janowickich.
 
Zainspirowani osiągnięciami naszej patronki wycieczkowicze postanowili udać się śladami sławnej himalaistki, zdobywając oba te szczyty. Zmęczeni, ale i dumni udali się na nocleg do Karpacza.
 
Wycieczka dofinansowana z programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” 🇵🇱.