Wycieczka do Muzeum Poczty i Telekomunikacji Polskiej i Świata Miniatur „Kolejkowo” we Wrocławiu

Wycieczka do Muzeum Poczty i Telekomunikacji Polskiej i Świata Miniatur „Kolejkowo” we Wrocławiu. 24 listopada 2022r. uczniowie klas I-III po raz kolejny wybrali się na wycieczkę w ramach programu ,,Poznaj Polskę”. Tym razem uczniowie odwiedzili Muzeum Poczty i Telekomunikacji Polskiej i świat miniatur ,,Kolejkowo” we Wrocławiu. W muzeum poczty uczestniczyli w dwóch lekcjach: „Droga listu” oraz „Czerpanie papieru”. Na zajęciach zapoznali się z historią przekazywania wiadomości. Dowiedzieli się jak w dawnych czasach komunikowano się ze sobą zanim pojawił się list w
formie papierowej, czemu służyły ogniska i bicie w bębny. Dlaczego kiedyś na list czekało się bardzo długo i w jaki sposób listy dostarczano do adresata. Uczyli się jak adresować i wysyłać listy. Ogromne wrażenie wywarło na dzieciach czerpanie papieru. Każde wykonało własną kartkę papieru za pomocą ręcznej metody, używanej już dwa tysiące lat temu zwanej czerpaniem.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w ,,Kolejkowie”, gdzie dzieci z zachwytem oglądały ogromną wystawę Dolnego Śląska w miniaturze. Zobaczyć na niej można m.in. makiety obiektów z Wrocławia oraz całego Dolnego Śląska. Swoje miejsce znalazły tam takie perełki architektoniczne jak: Dworzec Świebodzki, ratusz oraz kamienice wrocławskiego rynku, hotel Monopol, ul. Piłsudskiego, Solpol, charakterystyczne bloki mieszkalne, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu, schronisko Szwajcarka w Sudetach Zachodnich. Podczas pobytu w Kolejkowie dzieci mogły zobaczyć czasową wystawę „Miasto z Piernika”. Piernikowa makieta to tona korzennego ciasta. Pośród piernikowych chatek, ludzików i zwierzątek przejeżdżają czekoladowe pociągi, a wokół roztacza się zapach cynamonu i korzennych przypraw. Miasto oświetlone blaskiem lampek i oblane słodką pierzynką z lukru to zimowa odsłona Kolejkowa.

Po pełnym wrażeń dniu, dzieci zjadły pyszny obiad i deser w restauracji państwa Agnieszki i Bartosza Siewierów w Nowym Zamku. Przed wyjściem otrzymały również słodkie, świąteczne niespodzianki, które ufundowali państwo Siewierowie. W imieniu uczniów serdecznie dziękujemy.