Wycieczka do Gdańska


Dnia 25 maja 2022 roku uczniowie klasy IV i VI  wraz z wychowawczyniami udali się na wycieczkę do Gdańska. Dzieci już o godz.6.00 spotkały się na dworcu kolejowym w Zdunach, aby stamtąd wyruszyć w podróż. W Poznaniu czekała uczniów przesiadka do pociągu InterCity, skąd wyruszyli w dalszą drogę. Do Gdańska dotarli ok. godziny 11:40. Pierwszym punktem podróży była Góra Gradowa, gdzie znajdują się zabytkowe fortyfikacje z interaktywnymi wystawami. Jest to również najlepszy punkt widokowy na Gdańsk o wysokości 46m n.p.m.

Następnie uczniowie udali się do Stoczni Gdańskiej, gdzie zapoznani zostali z historią Solidarności oraz zwiedzili Europejskie Centrum Solidarności, które swoim wyglądem przypominać ma statek i ma być symbolem zrywu Solidarności. Kolejnym punktem był rejs statkiem białej floty po Porcie Gdańskim na Westerplatte, który był niesamowitą okazją, by zobaczyć tereny portowo-stoczniowe, stylizowane galeony, statki Żeglugi Gdańskiej, wodne tramwaje i mniejsze jednostki. W trakcie krótkiego przystanku szybkim krokiem udali się w miejsce, z którego rozpościerał się widok na Morze Bałtyckie. Następnie uczniowie przespacerowali się gdańską starówką, gdzie poznali najważniejsze zabytki Gdańska: Długi Targ, Ratusz, Dwór Artusa, Fontannę Neptuna, Złotą Bramę, Katownię, Bramę Wyżynną, Kościół Mariacki czy Stary Żuraw. Na Długim Targu uczniowie mieli chwilę na odpoczynek i zakup pamiątek. Dużym zainteresowaniem cieszyły się magnesy z widokami Gdańska czy biżuteria z bursztynami. Po krótkim spacerze ulicami Gdańska udali się na posiłek, po którym autobusem miejskim linii 210 pojechali na lotnisko Gdańsk- Rębiechowo im. Lecha Wałęsy. Po zapoznaniu się ze specyfiką miejsca i zasadami obowiązującymi na lotnisku uczestnicy odbyli odprawę. Około godziny 23.50 wszyscy siedzieli wygodnie w samolocie Ryanair Boeing 737, którym lecieli blisko 40 minut do Wrocławia. Z lotniska uczniowie udali się autokarem do Wziąchowa Wielkiego, gdzie czekali już na nich rodzice.
Wycieczka była bardzo udana, a uczniowie mimo zmęczenia bardzo zadowoleni i zachwyceni pięknym Gdańskiem. Spełnieniem marzeń była podróż samolotem. Dla niektórych uczniów wyjazd był również okazją do pierwszej w życiu przejażdżki pociągiem. Niewątpliwym atutem wycieczki była podróż 5 różnymi środkami transportu: samochodem, pociągiem, statkiem, samolotem i autobusem.
Dziękujemy Panu Andrzejowi z Biura Podróży Extratour z Krotoszyna, który był naszym pilotem-przewodnikiem, za zorganizowanie niesamowitej, pełnej niezapomnianych wrażeń wycieczki.