Warsztaty kiszenia w gospodarstwie państwa Sznajder

We wtorek 28 listopada 40-osobowa grupa uczniów z kl. V, VI i VII pod opieką p. Moniki Matylak i p. Iwony Mensfeld-Rucińskiej miała okazję brać udział w warsztatach kiszenia w Karnicach w gospodarstwie państwa Sznajder. Przywitała nas p.Emilka, która przedstawiła program zajęć i zasady obowiązujące w trakcie. Opowiedziała historię powstania kiszonek jeszcze z czasów wikingów oraz omówiła zalety spożywania kiszonych warzyw.
Pierwszym punktem warsztatów było kiszenie kapusty, następnie uczniowie wykonali surówkę z marchewką🥕 i jabłkiem🍎. Ukisili także buraki na świąteczny barszcz. Później wszyscy wyszli na pole, by wyciąć główki białej kapusty. W międzyczasie cała grupa podjęła się wyzwania- musiała zjeść miseczkę kiszonego czosnku, ogórków, rzodkiewki i kalafiora. Raczyli się również sokiem z kiszonego buraka, kapusty białej lub czerwonej, selera czy marchewki.
Na zakończenie warsztatów uczniowie zjedli ze smakiem kiełbaski z ogniska z pieczonym chlebem, a każdy uczestnik zdobył certyfikat Kiszonkowego Masterszefa.
Zajęcia odbyły się w ramach projektu Edukacja dla Doliny Baryczy.