Tydzień Polski

W dniach od 7 do 10 listopada jak co roku nasza szkoła realizowała ogólnoszkolny projekt edukacyjny „Tydzień Polski”. Celem przedsięwzięcia, które na stałe wpisało się do kalendarza imprez szkolnych, jest rozwijanie postaw patriotycznych i obywatelskich, kształtowanie więzi z krajem ojczystym, poszerzanie wiedzy z historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem okresu zaborów i odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
Już od wtorku odziały 0 „a” , 0 „b” oraz uczniowie z klas I-VIII wraz z wychowawcami przygotowywali w klasach gazetki o tematyce patriotycznej. Wykonywali emblematy w barwach narodowych (flagi, kotyliony, opaski, wianki, kokardy oraz godła Polski), a korytarze szkoły mieniły się od barw narodowych i tematyki niepodległościowej.

Piątek 10 listopada był dniem, w którym cała społeczność szkolna ubrana w strój galowy lub biało-czerwony rozpoczęła obchody Święta Niepodległości od uroczystego apelu, przygotowanego przez uczniów klas IV i V wraz z wychowawczyniami p. Ewelinę Muszalską i p. Monikę Matylak. Apel prowadziła przewodnicząca szkoły Dominika Pachnik. Ceremonię rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru. Artyści w przepięknych kaszubskich strojach zatańczyli nasz narodowy taniec Polonez. W przedstawieniu uczniowie przypomnieli historię i nastroje panujące podczas trwającej 123 lata niewoli, jak również w momencie odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Uroczystość uświetniły przyniesione przez dzieci rekwizyty, pieśni oraz piękny wystrój sali.
Po zakończonym apelu widzowie obejrzeli teledysk i piosenkę pt.”Chcemy być mądrzejsi”. Prezentacja ta odbyła się w ramach konkursu „Śpiewamy dla Niepodległej”, a jego organizatorem była Gmina Milicz. Nasza Szkoła zajęła II miejsce. Nad przygotowaniem prezentacji czuwały panie Iwona Wojcieszak i pani Aleksandra Dębska ze wsparciem p. dyrektor Małgorzaty Posackiej. Utwór wykonała grupa „Kamerton” w składzie: Daria Przegoń, Dominika Pachnik, Lena Gibasiewicz, Blanka Burszowska, Zuzanna Walkowiak, Aleksandra Rybka, Oliwia Krawiec, Alan Krysztofiak i Marta Wasielewska. 

Na zakończenie apelu cała społeczność szkolna została zaproszona do wspólnego odśpiewania hymnu szkoły „Jestem Polakiem” i piosenki „Warszawskie dzieci”.

Finałową częścią dnia był Szkolny Konkurs Wiedzy Historycznej, do którego przystąpili przedstawiciele klas V-VIII. Uczniowie w dwuosobowych reprezentacjach klas zmagali się z pytaniami z historii naszej ojczyzny od rozbiorów, poprzez dzieje powstań listopadowego i styczniowego, po czasy I wojny światowej i odzyskania przez Polskę niepodległości. Komisja w składzie: p. Gabriela Krupińska-Srokowska, p. Aleksandra Dębska i przewodnicząca szkoły Dominika Pachnik oceniała wypowiedzi przedstawicieli poszczególnych klas. Po długiej i zaciętej rywalizacji pierwsze miejsce zajęła kl. VIII, drugie miejsce wywalczyły uczennice z kl. VI, trzecie miejsce przypadło kl. V. Na wyróżnienie zasłużyła klasa VII. Wszystkie drużyny zostały uhonorowane dyplomami oraz upominkami.

Projekt Tydzień Polski koordynowali nauczyciele: p. Gabriela Krupińska- Srokowska, p. Aleksandra Dębska i p. Kamila Grabińska.