Tydzień Języka Ojczystego

Tydzień Języka Ojczystego w tym roku szkolnym był poświęcony poetce- Wisławie Szymborskiej. Uczniowie każdego dnia poszerzali swoją wiedzę o noblistce i jej twórczości.
​W poniedziałek wyszukiwali oryginalne i zabawne nazwy wsi i miast, pracując z mapą Polski i atlasami samochodowymi. Następnie wykonywali tablice wjazdowe, pamiętając o pisowni nazw własnych. Wisława Szymborska uwielbiała w czasie podróży fotografować się przy tablicach z nietypowymi nazwami miejscowości i zapewne byłaby zachwycona, widząc wyniki naszych wyszukiwań.
We wtorek nie tylko powitaliśmy wiosnę, ale także czytaliśmy różne wiersze poetki, wypisując z nich cytaty, które mogłyby się stać sentencją.
W środę odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Wisławy Szymborskiej. Do rywalizacji przystąpiło 12 uczniów klas 4-8. Jury w składzie p. Gabriela Krupińska- Srokowska i p. Iwona Mensfeld- Rucińska miało trudne zadanie, by wybrać laureatów. Po długiej dyskusji przyznano następujące lokaty:
🥇I miejsce-Julia Pasznicka z kl.7
🥈II miejsce-Daria Przegoń z kl.6
🥉III miejsce- Katarzyna Leszczyszyn
🏵️Wyróżnienia zdobyły Aleksandra Rybka oraz Blanka Burszowska, obie z kl.5.
Laureatki swoje wystąpienia zaprezentowały uczniom klas 1-3.
 

 
​W czwartek uczniowie skupili się na tworzenie kartek- kolaży z życzeniami dla bliskiej im osoby. Inspiracją były wyklejanki noblistki, którymi lubiła obdarowywać przyjaciół i współpracowników. Powstały oryginalne i bardzo interesujące prace.
W piątek zajęcia w kl. 4-5 polegały na tworzeniu plakatów, map mentalnych lub skechnotek na temat ciekawostek z życia i twórczości Wisławy Szymborskiej. W ten sposób inni uczniowie dowiedzieli się, że poetka uwielbiała pikantne skrzydełka ze znanej sieci, była miłośniczką kiczu, jej ulubionym serialem była „Niewolnica Isaura”, a przemówienie wygłoszone w Sztokholmie było jednym z najkrótszych w historii przyznania Nagrody Nobla. Uczniowie klas 6-8 układali „lepieje”na temat kolegów i koleżanek oraz nauczycieli. Powstały zabawne, ale życzliwe rymowanki. Działania zakończyło wspólne odśpiewanie piosenki „Nic dwa razy” Sannah.
Tegoroczny Tydzień Języka Ojczystego poświęciliśmy Wisławie Szymborskiej w związku z setną rocznicą urodzin poetki oraz ustanowienia jej jedną z patronek roku 2023.