„Smyczki kontra instrumenty dęte”

W środę 4 marca uczniowie naszej szkoły z klas: II, IIIa, IV i VII pojechali na koncert do NFM we Wrocławiu. Spotkanie pod nazwą „Smyczki kontra instrumenty dęte” było bitwą na dźwięki oraz walką na frazy. Młodzi słuchacze obserwowali zmagania i popisy dwóch grup instrumentów: smyczkowych i dętych, które zostały zaprezentowane w ciekawy i przystępny sposób. Podczas tego koncertu dzieci poznały budowę poszczególnych instrumentów, różnice między nimi, ich mocne i słabe strony. Dowiedzieli się także, jakie funkcje pełnią one w orkiestrze symfonicznej.

W kulminacyjnych momentach zagrało ze sobą naraz aż dziesięciu wykonawców, czyli największy skład występujący bez dyrygenta ( tzw. decet). Cenne informacje uczniowie mogli utrwalić za pomocą multimedialnego słowniczka.
Program powstał z zamiłowania wykonawców do instrumentalnej muzyki kameralnej, która nie wymaga obecności dyrygenta, śpiewaków i tancerzy. Utwory napisane przez takich kompozytorów jak m.in. Georg Fridrich Haendel, Wolfgang Amadeusz Mozart czy Grażyna Bacewicz uczniowie usłyszeli w wykonaniu dwóch zespołów: NFM Ensemble oraz LutosAirQuintet. Narratorem koncertu był Jakub Grębski.