Koncert NFM

W środę 1 lutego odbył się w naszej szkole szósty, w tym roku szkolnym, koncert artystów Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Podczas spotkania zatytułowanego „Kompozycje, że palce lizać!” uczniowie poznali utwory, których tytuły pochodzą od różnych smacznych potraw i napojów. Dowiedzieli się co to jest Tafelmusik i kto pisał muzykę do stołu. Na „muzycznym stole” pojawiła się na śniadanie „Bułka z masłem”, czyli utwór który skomponował Wolfgang Amadeusz Mozart. Został on wykonany na instrumencie klawiszowym i zabrzmiał jeszcze przed pierwszym łykiem aromatycznej kawy. Ze smakoszy tego naparu postanowił sobie zażartować Jan Sebastian Bach pisząc „Kantatę o kawie”. Mali melomani odkryli też, co ilustruje muzyka, której bohater pływa w górskim potoku. Jego losy opisał dźwiękami austriacki kompozytor Franz Schubert. Zaproszone na obiad do zamczyska Pięknej i Bestii, gdzie czekali: Maestro Cadenza, Pan Imbryk, świecznik Płomyk i zegar Trybik, dzieci usłyszały musicalową piosenkę zatytułowaną „Bądź moim gościem”.

 
Celem koncertu było ukazanie małym melomanom związków muzyki z jedzeniem, kuchnią i otaczającym nas światem, a także zwrócenie uwagi na brzmienie i budowę instrumentów, nazwiska
ważnych kompozytorów, których muzyka stanowiła obowiązkowy element eleganckich przyjęć i biesiad, podnosząc w ten sposób jakość życia. Podczas koncertu uczniowie podziwiali walory brzmieniowe fletu poprzecznego, wiolonczeli oraz pianina elektrycznego, które momentami w magiczny sposób zamieniało się w klawesyn. Muzyczna uczta „Kompozycje, że palce lizać!” wprowadziła wszystkich słuchaczy w bajkowy nastrój i pozostawiła niezapomniane wrażenia.