Koncert NFM

W środę, 9 listopada, odbył się w naszej szkole kolejny koncert artystów NFM we Wrocławiu z cyklu „Wyjazdowe Audycje Muzyczne. Spotkanie pod nazwą „Z polską pieśnią i piosenką przez wieki” wprowadziło wszystkich słuchaczy w wyjątkowy nastrój.

Dzieje naszego narodu rejestrują nie tylko dokumenty, czy prace naukowe, ale także pieśni opowiadające o ważnych momentach historycznych. Magia muzyki sprawia, że każdy naród w trudnych dla siebie momentach wypowiada się w śpiewie, w melodiach. Tak się składa, że tych trudnych nie brakowało w historii naszego kraju. Stąd przez wieki rozrastał się repertuar pieśni narodowych. Powstawały utwory patriotyczne, religijne, żołnierskie, rewolucyjne, w których najpełniej wyrażały się narodowe emocje.

Z racji tego, że w dniu 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, koncert miał charakter patriotyczny. Artyści przedstawili muzykę polską, m.in. pieśni i piosenki powstałe z myślą o wspólnym domowym muzykowaniu, a także związane z historią naszego kraju.

Muzyka ta dawniej służyła podtrzymywaniu ducha narodu w trudnych momentach jego dziejów, a obecnie m.in. uświetnia uroczystości państwowe i święta narodowe. Muzycy zaprosili wszystkich do wspólnego śpiewania. W ich wykonaniu usłyszeliśmy m.in. pieśń Stanisława Moniuszki „Prząśniczka”, pieśń Fryderyka Chopina „Życzenie”, „Bogurodzicę”, psalm Mikołaja Gomółki „Kleszczmy rękoma” oraz piosenki „O mój rozmarynie”, „Wojenko. Wojenko”, „Przybyli ułani pod okienko”.